Úvaha - Český národ za padesát let

19. dubna 2012 v 23:55 | Darion |  Myslírna
Další úvaha psaná na hodiny literatury. Nic moc hlubokomyslného. Prostě kravina jako všechno ostatní.

Co bude s českým národem za padesát let…?
Odhadovat budoucnost je nepěkná zábava, pokud na to nahlížíme realisticky. I když pomineme možnost apokalypsy, invaze mimozemšťanů či zombíků, další světovou válku… stejně ta budoucnost nebude vůbec pěkná.

Nejspíš bych se nejradši vyhnula i psaní této úvahy, abych nemusela přemýšlet o tom, co náš národ, celou zemi i vlastně celý svět čeká. Je tisícero možných cest, kterými se můžeme vydat, ale nezáleží to jen na našich volbách, záleží to na vlivu celého světa. Co bude dál? Nikdo neví a hodně lidí si raději ani netroufá odhadovat.

Vynechám polemizování o celosvětových změnách, technických vymoženostech, pokrocích, politice a o tom, jak bude všechno jiné. Zaměřím se výhradně na národ, což je ovšem ještě ta horší možnost. Protože když se dívám na mladé lidi ve věku deset až dvacet let, říkám si, že by možná nejlepší možností byla právě ona již výše zmiňovaná apokalypsa. Nemůžu odsoudit všechny mladé lidi, to by byl nesmysl, ale když se podívám na většinu tak mě to děsí. Děti už odmalička přestávají respektovat autority… učitele, staré lidi a dokonce i vlastní rodiče. Jsou to flákači, kteří postrádají dobré vychování.

Jistě, doba se změnila, všechno je volnější, ale to neznamená, že děti můžou už třeba od osmi let mluvit sprostě, kouřit, pít alkohol a v některých případech i brát drogy. Jenže když se rozhlédnu okolo, vidím přesně tohle. Nedávno jsem jela autobusem za kamarádem do Hradce a šokovalo mě pár chlapců, kteří seděli za mnou. Byli tři a podle toho, co jsem vyposlouchala (ne tedy, že bych poslouchala cizí rozhovory, ale oni ječeli tak, že se to nedalo přeslechnout) to byli čtvrťáci, takže jim mohlo být těch devět let a bavili se o tom, jak byli na nějaké "megahusté kalbě", kde se opili a jeden z nich se vyspal s nějakou starší dívkou. Promiňte mi, ale vážně? V devíti letech? Ti hoši se mě pak ještě ptali, jestli nemám cigaretu.
Opravdu na rovinu říkám, že mnou v tu chvíli proběhlo nefalšované zděšení.

Každopádně pokud jsou na tom děti takhle teď, jak na tom můžou být za padesát let? Raději na to ani nemyslet. Možná to zní pesimisticky, ale náš národ nejspíš stejně nemá budoucnost. Možná, že už za padesát let vymizí i čeština, i když upřímně doufám v to, že ne. Ale opět příklad na dnešní mládeži - sociální sítě, internet. Takové chyby, za které by se styděl i žák prvního stupně, ale těm lidem to nevadí, když je chce někdo opravit, tak se jen osočují, že to "není diktát, a že není důležité psát správně" nebo "mluvit umím, tak co jako". Tím náš mateřský jazyk zašlapávají do země a ještě po něm pomyslně plivou.

Ale posuňme se dále. Česká kultura, tradice a zvyky. Kde je ještě najdeme? Všude nás obklopuje strašná amerikanizace, která z povědomí českého národa vymazává všechno. Zní to možná jako pohádka, ale je to tak, vždyť české děti už mají od útlého dětství idoly a modly pocházející právě z Ameriky, a chtějí být jako oni.

Už skoro nikdo neslaví naše české dušičky, ale čím dál víc lidí slaví halloween. Pokud to takhle půjde dál, za těch padesát let se už bude o Vánocích říkat, že dětem přinese dárky Santa Claus.
Pak je tu také historie, která dnešní mladé generaci skoro nic neříká. A je možné, aby národ existoval bez toho, aby věděl o své minulosti? Myslím, že ne, protože se nebudou lidé moct poučit z minulých chyb a budou je opakovat.

Ano, ne všichni takhle vidí budoucnost našeho národa. Někteří za ni chtějí a budou bojovat, ale nevím, jestli to bude stačit. Pár inteligentních lidí proti tupé mase lidí bez názoru, kteří si nechávají gumovat hlavy tím, co je "in" a co je "out".
Na závěr bych chtěla podotknout, že tahle otázka je špatně položená. Správně bychom se měli ptát - "bude náš národ za padesát let vůbec existovat?".

Dodatek - vím, že je to sloh z poloviny o mně. Ale stejně si za svými názory stojím, i když to může znít vlastně vtipně, když zrovna já píšu o zkaženosti. No, co se dá dělat.
 


Komentáře

1 VelííQ VelííQ | Web | 20. dubna 2012 v 14:24 | Reagovat

Jako takhle, souhlasím s tebou ve všem a strašně mě to sere, že to s námi takhle vypadá. Ale když jsi začala brát drogy kolik ti bylo? V článcích jsi taky využila angličtinu... já tě nechci schazovat, i když to asi právě dělám, ale věř, že to nemyslím hnusně, ale některé věci děláš sama, uvědomuješ si to? Protože já si uvědomuju, že některé věci dělám taky, a je to hrozně depresivní.

2 VelííQ VelííQ | Web | 20. dubna 2012 v 14:25 | Reagovat

[1]: Radši ten koment smaž, teď jsem si uvěodmila, co to tam zas píšu... :D Achjo.

3 Moi Keiniku Sangová Moi Keiniku Sangová | Web | 20. dubna 2012 v 19:09 | Reagovat

Jo, ty malý děti mě taky dostávají...ačkoliv většinou mám chuť zařvat "jak to mluviš, spratku jeden?!", ventiluju tím stylem, že ke kámošce hodně hlasitě pronesu něco ve smyslu "neskutečný, jak ty malý děcka dneska mluví, co?". Jako - v osmi letech byl vrchol mé sprostoty slovo "pitomý", víc jsem si fakt nedovolila. Teď si vzpomínám, takhle jsem jednu čekala na bus a tam se tři čtyři asi dvanáctiletí chlapci bavili o nějaké holce, která umí rozštěp, a jeden z nich konstatoval, že s tou by se to "dobře dělalo". Mi normálně upadla brada až ke kolenům. V takových chvílích se ptám, kde jsou asi jejich matky...

4 VelííQ VelííQ | Web | 20. dubna 2012 v 22:25 | Reagovat

[Smazaný komentář] Ok, ale já s tím souhlasím :D

5 Jeffree Michael Star Jeffree Michael Star | Web | 22. dubna 2012 v 19:23 | Reagovat

Taky mě to sere...i když se v tom článku mluví spíš o mne...a ty jsi na tom podobně, ségra. Nic ve zlým...:DD

Ale je to pravda...za padesát let už podle mne český národ jako takový nebude..

6 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 23. dubna 2012 v 17:50 | Reagovat

Český národ pravděpodobně budoucnost nemá. I když jsem ten poslední člověk, o kterém by se dalo říct, že je vlastenec, určitým způsobem mě to taky štve.
Ale osobně zastávám názor, že přijde ta apokalypsa, která změní naši společnost od základů, takže není nutné se tímhle zabývat. :'D

A četla jsem, že jdeš na školu Knižní kultury... můžu se zeptat, zda je to Střední škola knižní kultury v Praze, K Lučinám? (sskk.cz) :3

7 Fran Fran | Web | 25. dubna 2012 v 17:14 | Reagovat

Do háje, ta úvaha -_-

Co se děje na hamrech? Nějaký oblečení? Jo jo, na ten Pomeranč myslim :) Hele ten film není špatnej, ale místama se celkem táhne a je tam odklon od knižní předlohy, ale když třeba někdy nebudeš mít co dělat, tak se na to klidně koukni.
Mimochodem dělo se v ústavu během mé nepřítomnosti něco o čem bych měla vědět?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.