Úvaha - Trest smrti

29. března 2012 v 9:52 | Darion |  Myslírna
Občas zapojuju mozek. Takže kratší úvaha na literaturu s tématem "Trest smrti".

Trest smrti

Od spousty lidí slýchám, že nikdo nezasluhuje trest smrti - že nikdo nemá právo dotknout se lidského života. Cizího ani svého. Pokud jde o sebevraždu, tak dle mého názoru nemá naopak nikdo právo bránit, zakazovat či odsuzovat, protože vy můžete rozhodnout, jestli chcete žít nebo naopak ne.

Je nelidské a zrůdné zabít jinou lidskou bytost, než jste vy sami. Trestat lidi kvůli zločinům je správné, ale pravdou je, že málokdo se ve vězení napraví a tresty, které jsou u nás udělované, nebývají rovny skutkům, které byly spáchány. Je to vlastně až k smíchu - nebo k pláči? To je na každém z nás, jak na danou problematiku bude nahlížet.

Podívejme se na konkrétní případ; někdo brutálně a krutě zabije člověka, který vám byl opravdu blízký. Myslím si, že málokdo z nás by se smířil s tím, aby si vrah odseděl dvacet let ve vězení, a pak šel ven na svobodu. Je naivní věřit, že už nikdy neprovede nic podobného. Neříkám, že někteří trestanci se nemůžou změnit k lepšímu, ale spousta opustí vězeňské zdi a stávají se z nich stejné zrůdy, kterými byli i předtím. A přijde vám tohle opravdu spravedlivé?

Lidé se ohánějí tím, že může být odsouzen naprosto nevinný člověk. Jistě, je třeba rozlišovat. A nejen díky důkazům, ale důraznou roli hraje i motiv. Samozřejmě, ačkoliv jsem to ještě nezmínila - trest smrti by měl být pouze za úmyslnou vraždu.

Každopádně, v případě, že by nebyl zaveden trest smrti, byla bych pro to, aby byli zločinci nuceni přemýšlet o tom, co spáchali. Tvrdá práce, žádné vězeňské výhody, žádné luxusní cely, holé místnosti nejlépe bez oken jen s tvrdou madrací. Tihle lidé by totiž měli trpět a pocítit pravou tíhu bolesti. Ale hlavně by měli poznat, co je to, když je trápí svědomí.
 


Komentáře

1 Moi Keiniku Sangová Moi Keiniku Sangová | Web | 29. března 2012 v 13:53 | Reagovat

Oko za oko, zub za zub, to je podle mě nejlepší systém.

2 Kláša, Flaška... Kláša, Flaška... | 29. března 2012 v 16:30 | Reagovat

Je to příšerně zneužitelné... Vzpomeň si na diktátory, kteří za každej kec na účet vlády, který se jim nelíbil, trestali smrtí. Já bych to dala tak za 3 prokázané vraždy trest smrti. Je to sice dost, ale máš jistotu, že třikrát se snad fakt nesekli a neodsoudili tě "náhodou". Každopádně s tím posledním odstavcem naprosto souhlasím. Proč by se měli mít někteří vězňové líp. než kdejaký pracující člověk? Pořádně máknout by jim rozhodně neuškodilo, aspoň by neměli tolik času na učení se těch špatných věcí od ostatních (stejně je to tak, že z basy vyleze každej zločinec ještě horší a zkažeňější... Akorát se tam naučí, jak zdokonalit své krádeže, vraždy a tak dále). Druhá věc je u úchyláků a podobně. Tam je pro mě volba jasná - kastrace a je to vyřešený... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.