Úvaha - Bezdomovci

29. března 2012 v 10:00 | Darion |  Myslírna
Tak tedy ještě jedna úvaha na hodiny LSV (literární slohová výchova, hehe). Je to malinko delší než ta, kterou jsem psala na Trest smrti. Pochybuju, že to bude někdo číst, ale tak co. Kámoš říkal, ať to sem nedávám, že by to někdo mohl okopčit, ale já říkám - a co? Já taky píšu čtenářák z netu, a kdyby to někomu pomohlo, tak bych ještě měla radost. Ňach.


Bezdomovci

Žijí ze dne na den, nemají domov, místo, kde trvale složit hlavu. Jejich život je o tolik jiný, než ten, který žijeme my. Bojují o vlastní přežití a existenci. Někteří z nás pláčou, protože nemají nejnovější nejúžasnější a nejmodernější telefon - oni pláčou, protože nemají jídlo, kterým by mohli utišit svůj hlad. Nikdo je nepostrádá, když se nevrátí, protože se nemají kam vrátit. Spousta lidí jimi pohrdá… Ale položil si někdo z vás někdy otázku - jak se do oné situace tito lidé vlastně dostali?


Samozřejmě, že tato problematika lidí bez domova nemá jen jednu stranu. Z předchozího odstavce možná vyznívá, že bychom je měli litovat, ale tak to myšleno nebylo. Jistě, někteří z nich si naši lítost opravdu zaslouží, protože se do této situace dostali jinak, než svou vlastní vinou. Jiní si za to však můžou jen a pouze svým vlastním přičiněním. Jenže, bezdomovci se nedají rozdělit na tyhle dvě skupiny. Možná vám to zní jako samozřejmost, že můžeme věci rozškatulkovat něco na dva tábory, ale není to tak. Konkrétně v tomhle případě bych řekla, že k tomu, abychom mohli posoudit - musíme znát více věcí, než jen vědět, jestli si za to daná osoba může sama, nebo jestli je na ulici něčí zásluhou. Řekla bych, že důležitým faktorem je také způsob vystupování člověka… protože ačkoliv ulice změní každého, neznamená to, že bezdomovci mají právo obtěžovat ostatní lidi, a dopouštět se vážných kriminálních činů. Což nemalé procento z "obyvatel ulice" dělá. Zkrátka se musíme dívat na tuhle situaci z více úhlů pohledu. Pro upřesnění se přece jen pokusím o to rozškatulkování.


Jako první skupinu bych vzala lidi, kteří se ocitli na ulici vlastním přičiněním. Může jít o alkoholiky, gamblery, feťáky… zkrátka lidi, co si zničili život a nejspíš o ně už ani nikdo nestojí. Většinou je to ten typ bezdomovců, který stojí před obchoďáky a žebrá peníze - za které si však nekoupí jídlo, ale třeba nějaké levné hnusné pivo a cigarety. Nebo šetří na další dávku fetu. A když nejsou peníze, tak si třeba koupí obyčejné lepidlo, ze kterého se můžou taky takzvaně "sjet". Zkrátka a dobře jsou to lidé, kteří pořád opakují svoje chyby. Jako by si vlastně ani neuvědomovali, že na ulici nejde o to dostat se do jiné reality, ale o to přežít. Jistě, ono se to z jejich pohledu zjevně slučuje… Na jednu stranu každý den pro ně může být dlouhý tisíce let, a tohle je z jejich pohledu jediná možnost uniknout té kruté realitě, která je svírá ve svém chřtánu. Většinou právě tihle lidé páchají trestné činy.


Druhá skupina by se podle mě dala obrazně zaštítkovat na "poslušně jsem se učil, poslušně jsem pracoval, poslušně jsem platil daně, poslušně jsem otevřel exekutorovi". Prostě a jednoduše lidé, kteří se pod křídla ulice dostali ne přímo svojí vlastní vinou. Někteří jsou tam možná vinou státu, jiní třeba i tím, že na ně byl přenesen dluh někoho z rodiny, možná podepsali špatnou smlouvu (ano, částečně i jejich chyba, že neumí číst…), nedostatek financí pro placení nájmu (nemusí to být o tom, že nechtějí pracovat, může jít také o to, že ta práce prostě není). Tihle lidé většinou nemají na vybranou a trpí nejspíš nejvíc. Ano, tyhle lidi bych vlastně i litovala.


"Dobrovolní bezdomovci" tak bych nazvala třetí skupinu. Jsou to lidé, kteří se třeba dostali na ulici jakýmkoliv způsobem, a tam se jim zalíbilo. Nechtějí odejít a tenhle život jim nejspíš naprosto vyhovuje. Sem bych zařadila třeba i útěky z domovů. Třeba i jeden můj kamarád, kterému to doma hrozně skřípalo, měl problémy ve škole… a tak jednoho večera prostě vzal batoh, a odešel si svou vlastní cestou. Řekla, bych, že většina těhle "dobrovolných bezdomovců" má rodinu a místo, kam se vrátit. Ale proč se nevrátí? Protože ačkoliv to pro nás je možná nepochopitelné - žít takhle má ale vlastně i své klady. Víte, někteří z nich jsou opravdu šťastní, což jim spousta "majetných" lidí může jen závidět. Ačkoliv to tak možná nevypadá, ale ulice opravdu stmelí pravé přátelství a spousta lidí tam našla svoji novou rodinu. Ne, nemám to okoukané z filmů. Speciálně kvůli tomuhle tématu jsem vyšla do ulic, když jsem byla o víkendu v Praze. Možná to bylo částečně nebezpečné, protože někteří ti lidé opravdu nemají hlavy v pořádku, ale nelituju toho. Viděla jsem spoustu věcí a jednu věc musím uznat, v místech, kde se zdržují skupinky těhle lidí se ukazuje i dobrá lidská tvář. Ano, oni málokdy dostanou něco teplého do žaludku, ale když ano, tak se o to podělí (samozřejmě, ne všichni, někteří se řídí heslem, že přežije jen ten nejsilnější). Což je vlastně úžasné - v dnešní společnosti jsou lidi, kteří se chovají k ostatním stylem "sám mám málo" a to vlastní tři vily, jachtu a ostrov někde v Karibiku. A někteří z těhle lidi nemají nic, ale stejně se o to své nic rozdělí. Protože snášet sám nebezpečí tohohle života je nejspíš k zesílení. Jistě, výjimka potvrzuje pravidlo. Mezi každou sortou lidí se najdou ti v uvozovkách dobří a špatní. Na to jsem chtěla poukázat. Na to, že nemůžete všechny házet do stejného pytle.


Je vlastně smutné označovat bezdomovce jako odpad společnosti. Nelze odsoudit člověka, aniž byste znali jeho příběh. Ano, pokud jde o "smradlavé věčně ožralé bezdomovce, kteří každého jen otravují, jsou nepříjemní a někdy i agresivní" určitě chápu názor, který říká, že jsou naprosto odporní a hnusní. Ale pořád se nedomnívám, že jsou odpadem společnosti… upřímně tímto názvem bych spíš pojmenovala naše politiky, ale to už je věc jiná.


Zkusili jste si někdy představit, co byste dělali vy, kdybyste se do takové situace někdy dostali?

Myslím, že většina z vás by nepřežila ani dvě hodiny. Nejspíš by nebylo na škodu, aby si každý prožil alespoň pár dní jako bezdomovec - k zoufání monotónní dny, nevědět, jestli se dožijete dalšího dne, nemít jistotu vůbec v ničem, cítit prázdný žaludek a tvrdou zem. Třeba by to otevřelo oči materialistům, kteří si ničeho neváží, a třeba by pak lidi dokázali přehodnotit svůj žebříček hodnot a zamysleli by se nad tím, co je vlastně důležité.

A ještě tématická písnička, hah.
 


Komentáře

1 Moi Keiniku Sangová Moi Keiniku Sangová | Web | 29. března 2012 v 14:05 | Reagovat

Tohle je, děvče, mrtě dobrá úvaha.

2 Kláša, Flaška... Kláša, Flaška... | 29. března 2012 v 16:45 | Reagovat

Mocc dobrej článek. Nedávno mě rozhořčila jedna věc (psala jsem to tady:http://pise-vam2-zewla.blog.cz/1202/lidi-jsou-zajimava-stvoreni )
Každopádně proč nemůžeme mít taky takový dobrý témata?! Jako poslední slohovka byla na téma Jak si představuji člověka vzdělaného? a Jsme lapeni v sociálních sítích? Dneska jsem psala essay do ájiny, taky strašná nuda... Ughr já chci konečně něco zajímavýho, na co se dá pěkně uvažovat... Což mi připomíná, že budeme psát fejeton a ten nikdy nenapíšu... Ughr...

3 Jeffree Michael Metalist Black Jeffree Michael Metalist Black | Web | 29. března 2012 v 16:47 | Reagovat

Nádherně napsaný článek, klobouk dolů, ségra.

Souhlasím s Tebou..odpad společnosti leží úplně někde jinde. Ti by měli jít na ulici...ať by poznali jaké je to žít bez poskoků, kaviáru a drahých aut.
Svině.

4 Radosh Radosh | 29. března 2012 v 19:16 | Reagovat

Hezky napsané :) U nás jich (naštěstí) moc není. Dřív byli v lese a dělali tam bordel, před pár lety se přesídlili před Tesco a tam somrují cigarety, málokdy chcou drobné...

5 Fran Fran | Web | 1. dubna 2012 v 12:58 | Reagovat

No jo, apríl, tak jsem si musela trochu zatrollit, chápeš :D A ten Bíbr tam asi ještě chvilku pobude, mňohoho >:D

Fotky z Orlickejch... no, to si budu monitor od zvratků čistit prozměnu já :D

6 Fran Fran | Web | 1. dubna 2012 v 13:04 | Reagovat

Jashine... heh, v obličeji vypadám pořád víceméně stejně, ale už si vůbec nepamatuju že bych kdy měla takový vlasy, resp. ofinu O_o A tebe bych tam snad nepoznala :D Což by se dalo brát jako kompliment, haha, Dar blondýna, trololol :D Btw to bylo v sekundě nebo kdy?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.